Yaren İnşaat Vidanjör Hizmetleri - Yaren vidanjör firmaları

Yaren vidanjör firmaları

Yaren vidanjör firmaları

Vidanjör Firmaları

Ülkemiz dört köşesi denizlerle çevrili olmasına rağmen, düzensiz yerleşim ve nüfusun hızlı artışı nedeniyle, sık sık kanalizasyon tıkanmaları yaşanmaktadır. Bunun sonucunda çevreye kötü kokular yayılmaktadır.

Tıkanmaların Nedenleri Nelerdir?

Tıkanmalar için birçok neden vardır. Sağanak yağmur yağdığında, kanalizasyon borularının küçük olması ve çaplarının dar olması nedeniyle, kapasitenin fazlası olan su tıkanmalara yol açmaktadır. Fazla su kanalizasyon dışına çıkarak, dışarı akacak ve su baskınlarına neden olacaktır. Diğer bir neden ise, bilinçsiz kullanıcıların kanalizasyonu tıkayacak maddeleri kanalizasyona atmaları sonucunda tıkanmalara yol açılmaktadır. Alt yapı sağlayıcılarının kötü kalitede malzeme kullanmaları nedeniyle, toprakta belli bir süre sonra çürüyen borular, topraktan gelen katı sızıntıların etki ile tıkanmaktadır.

Tıkanma Söz Konusu Olduğunda ne Yapılmalıdır?

Tıkanma söz konusu olduğunda, acil olarak bölgede faaliyet gösteren vidanjör firmaları ile iletişime geçilmelidir. Aksi takdirde tıkanmalar daha fazla artacaktır ve çok büyük su baskınlarına yol açacaktır. Vidanjör geldiğinde söz konusu tıkanıklığın oluştuğu yerdeki suyun çekilmesini sağlayarak, sorunun kaynağına ulaşır. Eğer tıkanma ulaşılacak bir yerde değilse, belediye fen işleri ile iletişime geçilmelidir. Belediye görevlileri gerektiğinde alt yapıyı tamamen söküp yerine yeni alt yapı borularının döşenmesini sağlayacaktır.

Vidanjörün Görevleri

Vidanjör, genel itibari ile arka kısmında buluna vakumlu pompalardan oluşan bölümler ile bir yerden sıvının vakum ile çekilerek başka bir yere nakil olmasını sağlayan bir araçtır. Sadece kanalizasyon tıkanmalarında değil, cafe, alışveriş merkezleri ve evlerde tıkanan fosseptik çukurlarının açılmasında kullanılır. Bunların dışında her hangi bir yangın olayı vuku olduğunda, itfaiyelere su nakil etme görevi de görmektedir.

Vidanjör Çeşitleri

Vidanjörün çeşitleri, vidanjörün kullanılacağı alanlara göre değişebilir. Eğer sorun kanalizasyon tıkanması ise büyük tonajlı vidanjör araçları kullanılması daha uygundur. Tıkanmaların yaşanıldığı yer konut veya küçük cafe gibi yerler ise daha küçük bir vidanjör tercih edilmelidir. Bu sayede dar kullanım alanları söz konusu olduğunda küçük vidanjör daha rahat hareket edecektir. Saniye gerçekleşen tıkanmalar ve kanalların temizlenmesi işlemlerinde kullanılacak vidanjörün, daha büyük ve daha kombine işleri gerçekleştirebilen nitelikte olması gerekir.